Napsali o nás-detail

Úvod
Aktuality
Parník 2012
Napsali o nás
Kontakt


Srdce a kámen: travestie i kabaret
(prosinec 2002)

    Co je vlastně travestie? Pořád se to mnohým z nás plete. Je o transvestitech či transexuálech? Nikoliv. Travestie je o převlékání do šatů opačného pohlaví za účelem zábavy a nevypovídá zhola nic o sexuální identitě nebo orientaci.

    Transvestité se převlékají z vnitřní potřeby, kdežto travestité jsou komedianti, kteří šaty mění ku pobavení svého okolí a povětšinou na prknech, která znamenají svět. Není to tak dávno, co travestie show, ve světě už dávno rozšířený druh zábavy, pronikla i k nám. Její boom nastal po listopadu 1989, ale i předtím už tu jisté snahy byly, připomeňme jen legendární Lady Peachford, která dodnes platí za zakládající osobnost travestie show v Čechách.
    Dnes máme řadu známých souborů, namátkou Butterflies, Screamers či Crazy Ladies, nicméně opravdu stálým souborem s vlastní scénou a celkem dlouhou tradicí je v Praze pouze Kabaret Srdce a kámen, který už sedm let sídlí v P-Klubu v Trojické ulici. A jak už název napovídá, nejde jen o pouhou travestie, ale o opravdový kabaret v dobrých českých tradicích, který už přežívá snad jen zde.
    Zdá se, že trend vymírání klasického kabaretu nemá logiku, neboť v Trojické mají každý pátek i sobotu – jediné hrací dny Srdce a kamene – narváno. Nicméně je pravda, že svůj kabaret označují za staropražský i novopražský zároveň. Staropražské písničky i hity 60. a 70. let spolu s gagy a varietním uměním bohatě vyvažují moderními útvary, jako je právě travestie show, která zabrouzdá i do horkých novinek současné pop music.

Odhodit starosti

    Jedním ze zakladatelů Kabaretu Srdce a kámen i jeho principálem a hlavním moderátorem je dlouholetý televizní dramaturg a scénárista Václav Glazar.
    „Naším cílem je, aby tento kabaret byl náplastí na bolístky obyčejných lidí, aby když sem přijdou, mohli odhodit starosti svých všedních dní na míle daleko a naprosto se odreagovat a ponořit do nádherného světa příjemné, rozverné, ale i vkusné zábavy,“ říká Glazar. „Pohoda, balzám na duši a oáza klidu, to jsou moje hesla. Není proto náhoda, že náš program letem světem kabaretem zahrnuje písničky od Hany Vítové až po Whitney Houston nebo Madonnu, ale i celý blok písniček ze staré Prahy.“
    Tuto „léčbu emocemi“, jak zní další moto Srdce a kamene, sem pravidelně chodí absolvovat řada známých osobností, které na zdejší soubor nedají dopustit. A´t už je to Zdeněk Troška, Helena Růžičková, Gustav Skála nebo Vlastimil Harapes.

Každé představení jiné

    „Stále je co vylepšovat, chceme třeba přinášet víc scének a vystoupení, jež reagují na aktuální dění ve společnosti a zejména v politice, která, jak se zdá, většinu národa pěkně štve. Co my můžeme udělat víc, než se za to politikům pěkně vysmát,“ říká principál. Mohu potvrdit, že legrace je to někdy pořádně drsná a celý sál se ani nestačí popadat za břicho.
    „Soubor označuji za téměř profesionální, všichni účinkující mají řádné smlouvy, pečlivě před každým představením zkoušíme a týden co týden sestavuji novou dramaturgii večerů, aby každé představení bylo jiné. Účinkujících máme tolik, že se mohou v různých variantách střídat,“ pochvaluje si principál Glazar. „Nicméně jsme zcela neziskoví, to co vyděláme, utratíme na nákladech, účinkující pracují téměř zadarmo,“ dodává manažer Srdce a kamene Aleš Svoboda.
   A kdo patří mezi hvězdy souboru? Nejsou to jen travestie „umělkyně“, ale i zpěváci a moderátoři Vilma Mayerová, Hana Dobešová, Patrik Burda, Radek Motal, Lenka Kosinová, Zdeňka Vlčková a spousta dalších, ale o tom se lze dočíst na webových stránkách, kde se dají rezervovat vstupenky.
    Ovšem bez travestie hvězd by to samozřejmě nebylo ono. Jsou to normální kluci, kteří rádi vystupují na veřejnosti a travestie show je pro ně báječnou seberealizací. Předvádějí nejen konkrétní zpěvačku, mnozí jsou natolik univerzální, že jich během jednoho večera stihnou celou řadu.

Autor: Jiří Tlučhoř
Publikováno: Právo, 31. prosince 2002


 

created by ATT